Domocredix - Middia
Frywolitka z dwóch nici
Informacje podstawowe

Potrzebne będą dwa kordonki o jednakowej grubości i kontrastowych kolorach. Jeden kolor będzie bazowy. Posłuży do rozpoczynania, kończenia i wciągania w środek kółeczka. Drugi kolor, oprócz funkcji dekoracyjnej, będzie też zastępował pikotki łączące ze sobą kolejne kółeczka.

Zaczynamy, tak jak przy klasycznym kółeczku, od oczka początkowego i kilku słupków. W naszym przypadku dwóch.

Potem dokładamy drugą nitkę. Robimy jeden słupek, a początek nici zostawiamy luźno zwisający. Po skończeniu robótki można będzie go schować, albo użyć do połączenia.

W tym przykładzie Nitka bazowa (ciemno zielona) jest zawsze na wierzchu, a dodatkowa pod spodem. Dlatego robiąc słupek z nitki ciemno zielonej zawsze prowadzimy nitkę nad jasną.A wykonując słupek nitką dodatkową (jasną) prowadzimy ją pod nitką bazową. Żeby całość dobrze wyglądała i ładnie się trzymała, zaciągając słupek z ciemnej nitki, staramy się aby "złapała" grzbiet jasnego słupka.

Po wykonaniu żądanej ilości słupków przemiennych, wykonujemy dwa słupki z nitki bazowej.

Nitka kończąca kółeczko ZAWSZE służy do przeciągania szydełkiem wewnątrz robótki.

Używamy ciemnej nitki bazowej do zakończenia kółeczka i do zrobienia oczek łańcuszka między kolejnymi kółeczkami. Nitka jasna, dodatkowa swobodnie zwisa na obwodzie kółeczka.

Zaczynamy kolejne kółeczko dwoma słupkami z nitki bazowej, po czym wykonujemy słupek z nitki dodatkowej. Ten manewr automatycznie tworzy połączenie między kółeczkami. Nie są potrzebne żadne pikotki.

Dalej postępujemy jak w pierwszym kółeczku.

A tak robótka wygląda z tyłu.

Wyraźnie widocznym ograniczeniem jest, iż nitka dodatkowa może się pojawiać tylko w określonych miejscach. Na górze kółeczka i tylko między połączeniami. Aby mogła "przechodzić" z kółeczka do kółeczka.

Dla pracujących na igle: rzecz wygląda całkiem podobnie. Zaczynamy pracę jedną nitką, pamiętając o zostawieniu zapasu do wciągania, a w trakcie dodajemy drugą nitkę, zachowując powyższą zasadę.

Korzystając z moich kursów nie zapomnij podać linku do mojej strony. Dziękuję :o)
Using my courses do not forget to put a link to my site. Thank you :o)

2010.08.26 12:41


- Wszelkie prawa zastrzeżone